Provsti samarbejder

Fælleskrematoriet

Bo Sommerby, leder

Download materialer her

Fælleskrematoriet ejes af parterne i Kolding og Fredericia provstier med 50% til parterne i hvert provsti. I Kolding Provsti har følgende sogne part i Fælleskrematoriet: Almind Viuf, Bramdrup, Brændkjær, Dalby, Eltang Sdr. Vilstrup, Harte, Kristkirken, Nr. Bjert, Sankt Nicolai, Seest, Simon Peter, Sdr. Bjert, Sdr. Stenderup, Vonsild. 4 ud af bestyrelsens 8 medlemmer og ligeledes 2 ud af 4 suppleanter er valgt af parternes menighedsrådsmedlemmer i Kolding Provsti.

Valgt til bestyrelsen fra Kolding Provsti er:

Bent  Bruun, Brændkær
Karin Klingenberg, Simon Peter
Tommy Jensen, Harte
Lars Holbæk Pedersen, Sankt Nicolai, senere tilkommet      

Kaj Thomasen, Brændkjær, 1. suppleant

Valgt til bestyrelsen fra Fredericia Provsti er:

Ebba Jakobsen, Vejlby
Linda  Frandsen, Trinitatis
Peter  Lund, Herslev
Ole Steen, Michaelis

Ernst  Andersen, Erritsø, 1. suppleant
Michael Bo Larsen, Vejlby, 2. suppleant

Hjemmehjælpspræst

Maria Frederiksen, hjemmehjælpspræst

Download materialer her

Kirkernes regnskabskontor

Download materialer her

Kirkernes regnskabskontor er et samarbejde mellem 16 sogne i Kolding Provsti. Følgende sogne deltager i samarbejdet: Aller, Almind Viuf, Bramdrup, Dalby, Eltang Sdr. Vilstrup, Harte, Kristkirken, Nr. Bjert, Sankt Nicolai, Seest, Stepping Frørup, Sdr. Bjert, Sdr. Stenderup, Vejstrup Hejls Taps, Vonsild, Ødis.

Karen Darling, Vejstrup Hejls Taps, formand
Erik Nørgaard Graversen, Sankt Nicolai, næstformand
Alice Toft Bruhn, Sdr. Bjert, kasserer
Jan Lottenburger, Dalby, kontaktperson
Annette Jessen, Stepping Frørup, sekretær

Årsrapport 2017 mangler

Kolding Kirkehøjskole

Henriette Bacher Lind, sognepræst

Download materialer her

Henriette Bacher Lind, sognepræst i Sankt Nicolai, formand
Axel Jessen, sognepræst i Skanderup Valgmenighed
Anna-Sofie Arendt, sognepræst i Seest
Maja Lumholt, vikarpræst
Lilian Jacobsen, Brændkjær
Simone Sybille Thobiassen, Sankt Nicolai
Lis Jensen, Vonsild
Chris Fløe Svenningsen, Sankt Nicolai
Kirstine Nielsen, Nr. Bjert

Benjamin König, præstesuppleant
Michael Markussen, præstesuppleant
Elisabeth Nørulf, læg suppleant
Birthe Keller Sørensen, læg suppleant
Hans Krab Koed, læg suppleant

Kolding Natkirke

Benjamin König, sognepræst

Download materialer her

Kolding Provstis Menighedspleje

Hanne R. McCollin, koordinator

Download materialer her

Kurt Bjerregaard, Sankt Nicolai, formand
Gerda Nebel-Hansen, Skanderup, næstformand
Bodil Henriksen, Tyrstrup
Else Lausen, Nr. Bjert
Lilly Biswas, Simon Peter
Lisa Gam, Simon Peter
Bjørn Laursen, Vamdrup

Dan Erik Christiansen, Vonsild, aktiv 1. suppleant
Dorte Vestergaard, Vester Nebel, 2. suppleant
Rita Wienberg, Brændkjær, 3. suppleant

Personalekonsulent

Ebbe Dal Søndergaard, personalekonsulent

Download materialer her

Bente Jessen, Harte, formand
Johanne Skovgaard Larsen, Sdr. Bjert
Peter Jacobsen, Kristkirken
Søren Kamp Mortensen, Sankt Nicolai

Grete Wigh-Poulsen, provst, født medlem

Lizzie Sørensen, Sdr. Stenderup, suppleant

PREP-parkursus

Birgitte Molin, præst og PREP-kursusleder

Keld Molin, psykolog og PREP-kursusleder

Download materialer her

SKIK Skole Kirke i Kolding

Lene Thiim, præst

Inger Marie Lund, lærer

Download materialer her

Grete Wigh-Poulsen, provst
Astrid Dinesen, provstiudvalget
Bitten Hylleqvist Weile, sognepræst i Vonsild
Peter Brøndsted Jacobsen, skolekonsulent
Camilla Johansen, leder af pædagogisk center
Anne Marie Esmann, lærer

Lene Thiim, præst ansat i SKIK, født medlem
Inger Marie Lund, lærer ansat i SKIK, født medlem

Sorggruppen for børn og unge

Birgit Fur, sygehuspræst

Maria S. Frederiksen, sognepræst

Katrine Papsø Andersen, sognepræst

Download materialer her

Tværkulturelt arbejde i Kolding Provsti

Michael Markussen, migrantpræst

Elisabeth Padillo Olesen, tværkulturel kirke- og kulturmedarbejder

Download materialer her

Ungdomspræst

Benjamin König, ungdomspræst

Download materialer her